Advertisement

55 artists honored in NCCA’s Ani ng Dangal

Font Size

THE National Commission for Culture and the Arts (NCCA) ends this year’s National Arts Month by awarding 55 artists in various fields at its annual Ani ng Dangal (Harvest of Honors), to be held today at the Diamond Hotel in Malate, Manila.

At the top of the list of this year’s awardees is NCCA Arts Ambassador, visual artist, and actor Ian Veneracion who won the Best Actor award for his performance in Dan Villegas’ horror film Ilawod (2017) at the 38th Osporto International Film Festival in Lisbon, Portugal.

Joining Mr. Veneracion on the list is Rhiza “Ryza” Cenon Simbulan who won the Yakushi Pearl Award in the 13th Osaka Asian Film Festival. Other awardees in the film category are Allen Dizon, Angeli Nicole Sanoy, Christian Apolinario, Christian Bables, Timothy Castillo. The films, Panahon ng Halimaw (2018), Bagahe (2017), Call Her Ganda (2018), and Jodilerks dela Cruz: Employee of the Month (2017), and directors Arjanmar Rebeta and Mikhail Red and scriptwriter Shereen Seno will also receive awards during the ceremony.

“For the first time, we had awardees in all the art forms, across all categories,” Teddy O. Co, commission for the arts and head of the subcommission for the arts, said at a press conference on Feb. 19 at the NCCA offices in Intramuros, Manila.

Now on its 11th year, the Ani ng Dangal ceremonies were envisioned to recognize Filipinos and Filipino works in the arts field who brought glory to the country in the past year. The awards are given for architecture and the allied arts, broadcast arts, cinema, dance, dramatic arts, literary arts, music and visual arts.

“[The Ani ng Dangal] is given to those who garnered the top awards in legitimate festivals,” Marichu G. Tellano, deputy executive director of the NCCA said in the same press conference. For the Ani ng Dangal, the NCCA only recognizes competitions which have existed for not less than five years and which have adjudicators.




This year, the three awards will be given in the architecture category, two in broadcast arts, 17 in cinema, five in dance, one in dramatic arts, one in literary arts, 16 in music, and 10 in visual arts. Below is the complete list of awardees:

ARCHITECTURE AND ALLIED ARTS
• Earl Patrick Forlales, Grand Prize, Cities for Our Future Competition, Royal Institute of Chartered Surveyors and the UK National Commission of UNESCO, United Kingdom, November 2018

• Kenneth Cobonpue, Best Seating Award, 22nd Annual IIDA/HD Product Design Competition, Las Vegas, Nevada, May 2018

• Noriel Estipular, Best Sustainability Award, 34th International Conference on Passive and Low Energy Architecture, Hong Kong, December 2018

BROADCAST ARTS
• ABS-CBN Di Ka Pasisiil, Gold World Medal, News: Reports/Feature Category, 2018 New York Festival Awards TV & Film, New York, April 2018

• GMA Network, Inc. Reel Time’s Hawla The Untold Story of the Village Monster, Gold World Medal, Documentary Category, 2018 New York Festival Awards TV & Film, New York, April 2018

CINEMA
• Allen Dizon, Best Actor for Bomba, 16th Dhaka International Film Festival, Bangladesh, January 2018

Ang Panahon ng Halimaw by Lav Diaz, Best Picture, Bildrausch Film Festival, Basel, Switzerland, June 2018, and Best Film, 58th Festival Internacional de Cine Cartagena de Indias, Colombia, March, 2018

• Angeli Nicole Sanoy, Best Actress for Bomba, Imagine India International Film Festival, Madrid, Spain, May 2018

• Arjanmar Henrandez Rebeta, Best Director for Complicated Dance to the Wheel of Life, 7th Hak-İş International Short Film Festival , Ankara, Turkey, November 2018

Bagahe by Zig Dulay, Golden Cyclo Award, 2018 Vesoul International Film Festival for Asian Cinema, France, February 2018

Call Her Ganda by PJ Raval, Grand Jury Prize, Outstanding North American Documentary, 34th Los Angeles Asian Pacific Film Festival, Southern California, May 2018

• Christian Apolinario, Best International Actor for The Complicated Dance to the Wheel of Life, 2018 Focus on Ability Film Festival, Australia, September 2018

• Christian Bables, Best Actor for Signal Rock, Hanoi International Film Festival 2018, Hanoi, Vietnam, October 2018

Jodilerks dela Cruz: Employee of the Month by Carlo Manatad, Best Southeast Asian Short Film, Southeast Asian Short Film Competition, 28th Singapore International Film Festival, Singapore, December 2017

Last Order by Joji Villanueva Alonzo, Best Short Film, 16th Pyongyang International Film Festival, North Korea, September 2018

• Mikhail Red, Most Promising Talent Award for Neo Manila, 13th Osaka Asian Film Festival, Osaka, Japan, March 2018

Nabubulok by Crisanto Calvento, Best Film, 15th Asian Film Festival , Bologna, Italy, July 2018

Ngiti ng Nazareno by Louie Ignacio, Best Short Film, 41st Lucas International Festival for Young Film Lovers, Frankfurt, Germany, September 2018

• Rhiza Ann Cenon Simbulan, Yakushi Pearl Award for Mr. and Mrs. Cruz, 13th Osaka Asian Film Festival, Osaka, Japan, March 2018

• Shireen Seno, Best Scriptwriter Award for Nervous Translation, Asian New Talent Award competition of the 21st Shanghai International Film Festival, Shanghai, China, September 2018

• Ian Veneracion, Best Actor for Ilawod, 38th Oporto International Film Festival, Lisbon, Portugal, May 2018

• Timothy Castillo, Best Actor for Neo Manila, 34th Los Angeles Asian Pacific Film Festival, Southern California, May 2018

DANCE
• Halili-Cruz Dance Company for receiving nine Golds, three Silvers, and 10 Bronzes at the 20th Asia Pacific Dance Competition, Victoria Theater, Singapore, September 2018

• Kenyo Street Family, Champion, World Supremacy Battlegrounds 2018 International Championship, Sydney, Australia, October 2018

• Poveda Enciende, Gold Champion, 14th US Open World Championships (Dance Worlds), Orlando, Florida, April 2018

• Sidlakan Dance Company, Grand Champion, International Youth Fellowships’ (IYF) World, Cultural Dance Festival , South Korea, July 2018

• Assumption College Dance Troupe, Gold Champion, 14th US Open World Championships (Dance Worlds), Orlando, Florida, April, 2018

DRAMATIC ARTS
• Clem Marnel Rama Burgos, Champion, 5th International Competition of Arts and Culture, Yerevan, Armenia, July 2018

LITERARY ARTS
• Lawrence Ypil, 1st Prize for Unpublished Manuscript for the Anglophone Poetry by Authors Asian Heritage, Gaudy Boy Poetry Book Prize, United State of America, August 2018

MUSIC
• Imusicapella, Grand Prix Varna, 39th International May choir Competition, Varna, Bulgaria, May 2018; the Grand Prix, 57th Concorso Internazionale di Canto Corale Seghizzi 2018; Gorizia, Italy, July 2018; 1st Prize, 47th Florilege Vocal de Tours; and, Grand Prix de La Ville de Tours, Debrezen, Hungary, June 2018

• Micah Jane Baybay, Grand Prix, Senior Division Category, Arpeggio International Singing Competition 2018, Malta, June 2018

• Manila Symphony Junior Orchestra, 1st Prize, 12th Summa Cum Laude International Music Festival, Viena, Austria, July, 2018

• University of the East Chorale, Grand Prix, 11th Orientale Concentus International Choir Festival 2018, Singapore, August 2018

• Conchords, Grand Champion, A Cappella Championship 2018, Singapore, July 2018

• Ian Gabriel Torres Corpuz, 1st Prize, Busan Choral Composition, South Korea, January 2018

• Alyssa Trisha Garcia, 1st Prize, Junior Secondary Category, Singapore Lyric Opera–ASEAN Vocal Competition 2018, Singapore, October 2018

• Kammerchor Manila, Grand Prix, Leonardo Da Vinci International Choral Festival, Florence, Italy, July 2017

• Rag-O Duo, 1st Prize, Wind Instrument Category, Princess Galyani Vadhana Ensemble Competition, Bangkok, Thailand, July 2018

• Astrafellas, Champion, Open Division Vocal Band International Category, Hong Kong International A Cappella Contest 2018, Hong Kong, November 2018

• Jay Kent, Champion, Euro Pop Contest 2018, Germany, December 2018

• UP Singing Ambassadors, Grand Prix, 66th International Choral Competition Polifonico Guido d’Arezzo 2018, Arrezo, Italy, August 2018; 1st Prize Habanera and Polyphony Category, Public Choice Award, 64th International Habaneras and Polyphony Competition, Torrevieja, Spain, September 2018

• Cipriano Mercado de Guzman, Jr., 1st Prize, Senior/Professional Open Category, 17th Roma International Music Competition, Grand Prize Virtuoso at Parco della Musica, Rome, Italy, December 2018

• Rachel Gabreza, Grand Prix, Stars of the Albion Grand Prix 2018, 5th International Performing Arts Festival & Competition, London, United Kingdom, February, 2018

• Tristan Ignacio, Best Conductor, 57th Cocorso Internazionale di Canto Chorale Seghizzi 2018, Gorizia, Italy, July, 2018

• Los Cantates de Manila, 1st Prize, Popular Choir Music, 15th International Chamber Choir Competition Marktoberdorf 2017, Orlando, Florida, June, 2017

VISUAL ARTS
• Anthony Tario Austria, Grand Prize, Fujairah Photography Awards, United Arab Emirates, December 2018

• Danilo Victoriano, 1st Prize, APEC Photo Contest 2018, Papua New Guinea, November 2018

• Donell Gumiran, Portrait Photographer of the Year, Asian Geographic Images of Asia Photography Competition 2019, Singapore, December 2018

• Edwin S. Loyola, 1st Prize, 2018 International Day of Forests Photo Contest, Rome, Italy, July 2018

• Jesus Ramos Tejada, 1st Place, Adult Category, 2018 SPECTRA Annual Art Carnival, Bahrain, December 2018

• Jeuz Sumangil, Grand Prize, Talent House’s Venom Alternative Poster Competition, California, October 2018

• Joey Cabarles Ramos II, 1st Place, 4383 days of Childhood International Photo Contest, Russia, March 2018

• Jophel Botero Ybiosa, 1st Place, Events Photographer of the year, Professional Events Category, Moscow International Foto Awards 2018, Russia, December 2018

• Ma. Angelica Tejada, 1st Prize, AEGEAN Arts Children’s International Arts Competition 2018, Greece, July 2018; Grand Prize, Age category 8-12 years old, 2018 Draw Me Peace International Drawing Contest, Paris, France, January 2018

• Mario Bejagan Cardenas, Grand Winner, FIBA Photo Contest, Switzerland, August 2018 — Zsarlene B. Chua









Advertisement