Respeto, Balangiga bag most Gawad Urian noms

Advertisement
Font Size

THE POSTER for Respeto

GAWAD URIAN, considered the most prestigious film award in the country, enters its 41st year by announcing this year’s nominees, with a hip-hop film and a historical drama bagging the most number of nominations.

The awards night will be held on June 14 at the ABS-CBN Vertis Tent in Quezon City. CinemaOne will air the ceremony on June 14, 7 p.m.​

Leading this year’s pack is Alberto “Treb” Montreras II’s Respeto (2017), the tale of an aspiring hip-hop artist who meets a poet still haunted by his martial law past. The film earned 12 nominations including Best Picture, Best Director, and Best Actor for rapper Raymond “Abra” Abracosa.

Following Respeto in number of nominations is Khavn dela Cruz’s Balangiga: Howling Wilderness (2017) which secured 10 nominations including Best Picture and Best Director.

Other Best Picture nominees are Tu Pug Imatuy (2017) by Arnel Barbarona, Ang Larawan (2017) by Loy Arcenas, The Chanters (2017) by James Robin M. Mayo, Birdshot (2016) by Mikhail Red, and Bhoy Intsik (2017) by Joel Lamangan.

This year’s Gawad Urian will be giving its lifetime achievement award — the Natatanging Gawad Urian — to jazz pianist, composer, arranger, and musical director Winston Raval. Mr. Raval has scored over 20 films and was awarded a Gawad Urian for his work in Ishmael Bernal’s Ikaw ay Akin (1978).




The Gawad Urian nominees and winners are chosen by the members of the Manunuri ng Pelikulang Pilipino led by its president, educator Rolando Tolentino together with members Grace Javier Alfonso, Butch Francisco, Bienvenido Lumbera, Miguel Rapatan, Benilda Santos, Dr. Nicanor Tiongson, Tito Genova Valiente, Patrick Campos, Shirley Lua, and Gary Devilles.

A SCENE from Balangiga: Howling Wilderness

Below is the complete list of nominees:

Best FilmBalangiga: Howling Wilderness; Birdshot; Bhoy Intsik; The Chanters; Respeto; Tu Pug Imatuy

Best Director — Arnel Barbarona (Tu Pug Imatuy); Sigrid Andrea P. Bernardo (Kita Kita); Khavn de la Cruz (Balangiga: Howling Wilderness); Joel Lamangan (Bhoy Intsik); James Robin M. Mayo (The Chanters); Treb Monteras II (Respeto); Mikhail Red (Birdshot)

Best Actress — Joanna Ampil (Ang Larawan); Angeli Bayani (Bagahe); Alessandra de Rossi (Kita Kita); Gloria Diaz (Si Chedeng at Si Apple); Dexter Doria (Paki); Jally Nae Gilbaliga (The Chanters); Agot Isidro (Changing Partners); Elizabeth Oropesa (Si Chedeng at Si Apple); Bela Padilla (100 Tula Para Kay Stella); Angellie Nicholle Sanoy (Bomba); Malona Sulatan (Tu Pug Imatuy)

Best Actor — Raymond “Abra” Abracosa (Respeto); Nonie Buencamino (Smaller and Smaller Circles); Timothy Castillo (Neomanila); Noel Comia, Jr. (Kiko Boksingero); Allen Dizon (Bomba); RS Francisco (Bhoy Intsik); Jojit Lorenzo (Changing Partners); Empoy Marquez (Kita Kita); Sandino Martin (Changing Partners); Justine Samson (Balangiga: Howling Wilderness)

Best Supporting Actress — Yayo Aguila (Kiko Boksingero); Angeli Bayani (Maestra); Shamaine Buencamino (Paki); Jasmine Curtis-Smith (Siargao); Chai Fonacier (Respeto); Nathalie Hart (Historiographika Errata); Odette Khan (Bar Boys); Menchu Lauchengco-Yulo (Ang Larawan); Gloria Sevilla (Maestra)

Best Supporting Actor — John Arcilla (Birdshot); Robert Arevalo (Ang Larawan); Romulo Caballero (The Chanters); Dido de la Paz (Respeto); Pio del Rio (Balangiga: Howling Wilderness); Nor Domingo (Respeto); Ronwaldo Martin (Bhoy Intsik); Jess Mendoza (Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig); Arnold Reyes (Birdshot)

Best Screenplay — Sigrid Andrea P. Bernardo (Kita Kita); Ronald C. Carballo (Bhoy Intsik); Njel de Mesa, Alberto Monteras II (Respeto); Christopher Gozum (Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931); Jerry Gracio and Khavn de la Cruz (Balangiga: Howling Wilderness); Andrian Legaspi and John Bedia (The Chanters); Arnel Mardoquio (Tu Pug Imatuy); Kip Oebanda (Bar Boys)

Best Cinematography — Ike Avellana (Respeto); Albert Banzon (Balangiga: Howling Wilderness); Mycko David (Birdshot); Mycko David (Neomanila); Bryan Jimenez and Arbi Barbarona (Tu Pug Imatuy); TM Malones (Baconaua); JA Tadena (Smaller and Smaller Circles)

Best Production Design — Bagwani Ampalayo (Tu Pug Imatuy); Popo Diaz (Respeto); Gino Gonzales (Ang Larawan); Marielle Hizon (Baconaua); Ericson Navarro (Smaller and Smaller Circles); Daniel Red (Neomanila); Thesa Tang (Kita Kita); Marija Vicente, Timmy Harn and Zeus Bascon (Balangiga: Howling Wilderness)

Best Editing — Lawrence Ang (Respeto); Arnel Barbarona (Tu Pug Imatuy); Lawrence Fajardo (Ang Larawan); Jay Halili (Smaller and Smaller Circles); Marya Ignacio (Kita Kita); Marya Ignacio (Changing Partners); Carlo Francisco Manatad (Balangiga: Howling Wilderness); John Anthony Wong (Bhoy Intsik)

Best Music — Arnel Barbarona (Tu Pug Imatuy); Ryan Cayabyab (Ang Larawan); Vincent de Jesus (Changing Partners); Jay Durias (Respeto); Erwin Fajardo (The Chanters); Khavn de la Cruz (Balangiga: Howling Wilderness); Lutgardo Labad and Odoni Pestelos (Smaller and Smaller Circles)

Best Sound — KC Caballero (Ang Larawan); Aian Caro (Birdshot); Corrine de San Jose (Respeto); Stephen Lopez (Balangiga: Howling Wilderness); Mikko Quizon (Changing Partners); Jeff Sabayle (Tu Pug Imatuy); Immanuel Verona (The Chanters)

Best Documentary — Jose S. Buenconsejo (Seven Dances of Life); JL Burgos (Han-Ayan); Sari Dalena and Keith Sicat (History of the Underground); Ramona Diaz (Motherland); Phyllis Grande (Haunted: A Last Visit to the Red House); Nawruz Paguidopon (God BLISS Our Home); Dempster Samarista (Bundok Banahaw, Sacred and Profane); Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu (Yield)

Best Short Film — Glenn Barit (Aliens Ata); Christian Candelaria (Sa Saiyang Isla); Carl Adrian Chavez (Sorry for the Inconvenience); Kiri Dalena (Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman [From the Dark Depths]); Keith Deligero (Babylon); Kyle Fermindoza (Manggagarab); Dennis Hubag (Empyreus); TM Malones (Bawod); Carlo Francisco Manatad and Jodilerks Dela Cruz (Employee of the Month); Roanna Mercado (Piko); Maje Papin and Ef Orpiada Jr. (Lutab); Joseph Vincent “Xeph” Suarez (Si Astri Maka Si Tambulah [Astri And Tambulah]); Edmund Telmo (Redempsyon); Kim Timan (Caramel Child) — ZBC

Advertisement