Advertisement

The winners of the 67th edition of the Carlos Palanca Memorial Awards for Literature

Font Size

FILIPINO DIVISION
Nobela: Eros S. Atalia, Ang Ikatlong Anti-Kristo

Maikling Kuwento: 1st Prize: Adrian M. Legaspi, “Sa Pagitan ng Sabaw ng Chaolong at Hilab ng Tiyan”; 2nd Prize: Valentine Dula, “Patintero”; 3rd Prize: Nicko M. de Guzman, “Troll”

Maikling Kuwentong Pambata: 1st Prize: Maryrose Jairene Cruz-Eusebio, “Ang Patay-gutom”; 2nd Prize: Josel Luigi F. Creencia, “Lato’t Ginto”; 3rd Prize: Cheeno Marlo M. Sayuno, “Si Tiya Salome”

Sanaysay: 1st Prize: Eugene Y. Evasco, “Ang Mapa ng Taglagas sa Aking Maleta”; 2nd Prize: Will P. Ortiz, “Sisid”; 3rd Prize: Mubarak M. Tahir, “Aden Bon Besen Uyag-Uyag” (May Buhay Pa Pala)

Tula: 1st Prize: Christian R. Vallez, “Sa Pagitan ng Banal at Karnal”; 2nd Prize: Jason G. Tabinas, “Na Inyong Ikinalulunod”; 3rd Prize: Rogelio Dela Rosa, Jr, “Tanghod at iba pang Paghihintay

Tula Para sa mga Bata: 1st Prize: John Vincent J. Bucal, “Muwang ng Musmos”; 2nd Prize: Errol A. Merquita, “Tagulilong: Ang mga Nawawala”; 3rd Prize: Paterno B. Baloloy, Jr., “Agam-Agam ng Langgam

Dulang May Isang Yugto: 1st Prize: Eljay Castro Deldoc, Pilipinas Kong Mahal With All the Overcoat; 2nd Prize: Rodolfo Carlos Vera, Indigo Child; 3rd Prize: Dominique Beatrice T. La Victoria, Ang Bata Sa Drum

Dulang Ganap ang Haba: 1st Prize: Dustin Edward D. Celestino, Ang Pangahas na si Pepe Rodriguez; 2nd Prize: Joshua L. Lim So, Araw-araw, Gabi-gabi; 3rd Prize: Vincent A. De Jesus, Changing Partners

Dulang Pampelikula: 1st Prize: Rodolfo Carlos Vera, Ang Aking Juan Luna; 2nd Prize: Kristian Sendon Cordero, Kulto ni Santiago; 3rd Prize: Avelino Mark C. Balmes, Jr., Pablo Ocampo Extension

ENGLISH DIVISION
Novel: Glenn L. Diaz, The Quiet Ones

Short story: 1st Prize: John Bengan, “Disguise”; 2nd Prize: Katrina Gulang Gomez, “Misericordia”; 3rd Prize: Joe Bert Lazarte, “Don’t Blink”

Short Story for Children: no winners

Essay: 1st Prize: Michelle Josephine G. Rivera, “In My Father’s Kitchen”; 2nd Prize: Paul Gideon D. Lasco, “The Art of ‘Hugot’ in our Republic of ‘Sawi’”; 3rd Prize: Jade Mark B. Capinanes, “A Portrait of a Young Man as a Banak

Poetry: 1st Prize: Noelle Leslie dela Cruz, “Sisyphus on the Penrose Stairs: Meta-Reveries”; 2nd Prize: Rodrigo V. dela Pena, Jr., “Blood Compact”; 3rd Prize: Hurjay Medilo, “Elegy for a Dying World

Poetry for Children: 1st Prize: Cynthia Baculi-Condez, “From Dawn to Dusk; 2nd Prize: Patricia Celina A. Ngo, “Magical Mall of Mysteries”; 3rd Prize: Ma. Amparo N. Warren, “Animal Songs / Just So Poems”

One-Act Play: 1st Prize: no winner; 2nd Prize: no winner; 3rd Prize: Joshua L. Lim So, Sa Syquia, Malate, Kabanata II: Letting The Days Go By

Full-Length Play: 1st Prize: Dustin Edward D. Celestino, The Story of This Father; 2nd Prize: Joachim Emilio B. Antonio, exesanonymous.com; 3rd Prize: no winner

REGIONAL DIVISION
Short story (Cebuano): 1st Prize: Jondy M. Arpilleda, “Bunok”; 2nd Prize: Manuel M. Avenido, Jr., “Panagtigi”; 3rd Prize: Errol A. Merquita, “Aninipot

Short story (Hiligaynon): 1st Prize: Jesus C. Insalada, Ed.D., “Tinuom”; 2nd Prize: Peter Solis Nery, “Ang Milagro Sa Ermita”; 3rd Prize: Leonard Francis M. Alcoran, “Ang Itlog nga walang Nagabalibad

Short story (Ilokano): 1st Prize: Ronelyn Ramones, “Ti Lubong ni Anastasia”; 2nd Prize: Lilia Quindoza Santiago, Ph.D., “Siak Ti Interpreteryo”; 3rd Prize: Ariel Sotelo Tabag, “Dado”

KABATAAN DIVISION
Sanaysay: 1st Prize: no winner; 2nd Prize: Carmel Joy F. Vergara, “Patlang”; 3rd Prize: Robyn Therese V. Jocom, “Sungkitin Pabalik ang Nakalipas

Essay: 1st Prize: Alpheus Matthew D. Llantero, “The Adventure of an Alien and the Matalino Kid”; 2nd Prize: Pauline Sherice Wee, “Culture Redefined”; 3rd Prize: Marielle Fatima B. Tuazon, “The Pursuit of Lucidity”